روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران دچار افت قیمت نسبی شد و به پله دوم کانال ۵۲‌هزار تومانی رسید. مشاهدات حاکی از آن است که روز گذشته سومین روز نوسان نرخ دلار آزاد در سطوح قیمتی کانال ۵۲‌هزار تومانی است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، به عقیده عده‌ای از تحلیلگران ارزی، تداوم حضور نرخ دلار در کانال ۵۲ می‌تواند ناشی از توافق کوتاه‌مدت طرفین عرضه و تقاضا باشد. همچنین این افراد سطوح قیمتی حال حاضر دلار را نقطه ثقل انتظارات تورمی در بازار می‌دانند.

این در حالی است که پس از انتشار سیگنال‌های سیاسی منفی از سوی مسوولان اتحادیه اروپا در رابطه با افزایش سطح تحریم‌های سیاسی در روز‌های اخیر، خبر دیگری مبنی بر آینده احتمالی روابط ایران با قدرت‌های جهانی منتشر نشده و پیش‌بینی می‌شود در صورت انتشار هر سیگنال مثبت یا منفی در این زمینه، نرخ ارز مجددا تحرکات خود را آغاز کند.

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیر‌رسمی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۱۶۰ تومان کاهش قیمت نسبت به آخرین نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۵۲‌هزار و ۱۶۰ تومان رسید. گفتنی است که نرخ سکه طلا نیز در بازار روز گذشته نوسان قیمتی چشمگیری از خود به جا نگذاشت و در محدوده مرز دو کانال قیمتی ۳۱ و ۳۲میلیون تومانی قیمت خورد.

تقابل نیرو‌های همسان در بازار

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

دیروز چهارشنبه ۳ خرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران با نوسان چشمگیری همراه نبود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که واپسین معاملات نقدی خود در بازار روز سه‌شنبه را در رقم ۵۲‌هزار و ۳۲۰ تومان به پایان رسانده بود، در نخستین معاملات صبح روز گذشته با حدود ۴۰ تومان کاهش در رقم ۵۲‌هزار و ۲۸۰ تومان آغاز کرد.

در ادامه معاملات روز گذشته نرخ این ارز مجددا دچار افت شد و درنهایت با حدود ۱۶۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۲‌هزار و ۱۶۰تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید.

تحلیلگران، سنگر حال حاضر نرخ شاخص ارزی را مستحکم نمی‌دانند اما بر این باورند که نیمه نخست کانال ۵۲‌هزار تومانی می‌تواند محل توافقی نیرو‌های بازار باشد. این افراد ضمن اشاره به سیگنال‌های سیاسی جدید منتشر شده در روز‌های اخیر بر این باورند که کانال ۵۲‌هزار تومانی از استحکام کافی جهت مقابله با اخبار جدید برخوردار نیست اما هم‌اکنون و در فضای بی‌خبری، هیچ یک از طرفین عرضه و تقاضای بازار از برتری کافی جهت ایجاد روند جدید برخوردار نیستند و برآیند این دو نیرو منجر به حضور نرخ اسکناس آمریکایی در کانال ۵۲‌هزار تومانی شده است.

روز گذشته دو ارز شاخص دیگر بازار نیز نوسانات چشمگیری نداشتند. هر برگ اسکناس یورو اروپا نسبت به‌روز پیشین ۹۰ تومان کاهش یافت و پوند انگلستان نیز ۴۰تومان رشد قیمت را تجربه کرد.

کاهش تب و تاب بازار سکه

دیروز همزمان با افت دامنه نوسان نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی، سکه طلا نیز نوسان چشمگیری از خود به جا نگذاشت و در مرز دو کانال قیمتی ۳۱ و ۳۲ میلیون تومانی قیمت خورد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۱۰۰‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۳۱میلیون و ۹۸۰‌هزار تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای نیز در بازار روز گذشته در کانال قیمتی ۷ میلیون و ۷۰۰‌هزار تومانی محاسبه شد.