در نخستین روز کاری هفته جدید دلار آزاد با جبران افت قیمتی که در روز‌های پایانی هفته گذشته رخ داده بود، مجددا به کانال ۴۹ هزار تومانی بازگشت. برخی از تحلیلگران ارزی، سیگنال وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر عدم دستیابی به توافق جدید با ایران را عامل تغییر در سمت و سوی انتظارات و رشد قیمت دلار می‌دانند.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، اما در این میان برخی دیگر از کارشناسان با مطرح کردن اخبار مختلف در زمینه آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی و همچنین آزاد‌سازی دوطرفه زندانیان سیاسی بر این باورند که جو موجود در بازار کاهشی بوده و نرخ ارز تحت تاثیر اخبار غیررسمی زیر مرز قیمت ۵۰ هزار تومانی معامله می‌شود.

در روز‌های اخیر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز در گزارشی از مفاد توافق احتمالی ایران و آمریکا صحبت کرد که این گزارش مورد توجه فعالان ارزی قرار گرفت. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در آخرین معاملات نقدی روز شنبه با حدود ۸۰۰تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

با رشد قیمت دلار در بازار روز نخست هفته قیمت سکه طلا طرح جدید نیز دچار نوسانات افزایشی شد و هر قطعه از این کالای سرمایه‌ای حدود 600هزار تومان رشد قیمت را تجربه کرد.

دلار شنبه سر به سر با پنج‌شنبه

در حالی که طی معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت دلار آزاد حدود 800تومان کاهش یافته بود و به رقم 48 هزار و 600 تومان رسیده بود، نخستین معاملات این ارز در صبح روز شنبه در کانال 49 هزار تومانی آغاز شد.

مشاهدات به‌عمل آمده از روند قیمت دلار در بازار روز گذشته حاکی از بازه نوسان وسیع این ارز در کانال 49 هزار تومانی دارد، اما در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با رشد 800تومانی خود، افت قیمت روز پنج‌شنبه را سر به سر کرد و به نرخ روز چهارشنبه هفته گذشته یعنی رقم 49 هزار و 400 تومان رسید.

در حالی که روند نرخ‌ها در بازار روز شنبه افزایشی بود، برخی از تحلیل‌گران از جو کاهشی حاکم بر بازار سخن به میان آوردند. در روز‌های پایانی هفته گذشته برخلاف تکذیب دستیابی به توافق توسط وزارت امور خارجه آمریکا، روزنامه نیویورک‌تایمز در این کشور به بررسی مفاد قرارداد احتمالی ایران و آمریکا پرداخت.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

به‌طور کلی می‌توان گفت که از دیدگاه روزنامه مذکور این توافق در حالت توقف در برابر توقف بوده و حالت پیشرو ندارد، به‌طور مثال در برابر تعهدی مبنی بر عدم غنی‌سازی بیش از 60درصد توسط ایران در مقابل آمریکا نیز متعهد می‌شود به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نیفزاید.

عده‌ای از کارشناسان بازار تهران با استناد به موارد ذکر شده بر این باورند که اخبار این‌چنینی حتی اگر توسط منابع مختلف تکذیب شوند تاثیر خود بر رفتار معامله‌گران را نشان داده و مانع از شروع روند افزایشی جدید در بازار می‌شوند.