نرخ دلار آزاد در معاملات غیر‌رسمی بازار روز گذشته برای هفتمین روز کاری متوالی در بازه قیمتی ۲۰۰ تومانی ۵۱هزار و ۱۰۰ تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومانی نوسان کرد. افت تب‌وتاب اخبار جنگی در کنار شرایط مناسب ارز‌آوری به کشور را می‌توان از جمله دلایل این ثبات ارزی دانست. البته این در حالی است که کریدور نوسان شاخص ارزی در پاییز به شکل چشم‌گیری نسبت به تابستان تغییر کرده است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد بررسی نمودار قیمت دلار آزاد از ماه‌های ابتدایی سال تاکنون حاکی از آن است که میانگین نرخ این ارز در ۳ ماه تابستان حوالی رقم ۴۹ هزار و ۲۶۰ تومان بوده است. حال آنکه میانگین قیمت شاخص ارزی در یک ماه و نیم گذشته از پاییز سال جاری در رقمی معادل ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان ثبت شده است.

۳۲nd international istanbul plastic industry fair

علاوه بر آن میانگین قیمت ۲۰ روز آبان نیز حوالی رقمی معادل ۵۱ هزار و ۲۴۰ تومان است. در نتیجه می‌توان گفت تا این جای کار بازه نوسان نرخ شاخص ارزی رشد هزار و ۴۴۰ تومانی را تجربه کرده است. کارشناسان بر این باورند که نهاد بازارساز نیز با توجه به رشد نرخ دیگر شاخص‌های اقتصادی مانند تورم، مخالفتی با این تعدیل قیمت دلار ندارند، اما مساله‌ای که در بازار ملموس است، افت سطح نوسانات شارپی و بازگشت آرامش نسبی به بازار است.

نوسان دلار در بازه ۲۰۰ تومانی

دیروز شنبه ۲۰ آبان ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز‌های پایانی هفته گذشته در حوالی رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰تومان فروخته شده بود، صبح روز گذشته فعالیت خود را با ۵۰ تومان کاهش در رقم ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی خود در روز شنبه نرخ این ارز مجددا به پله چهارم کانال ۵۱ رسید، اما در واپسین معاملات نقدی این روز در رقم ۵۱ هزار و ۲۸۰تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید. بررسی‌های به‌عمل آمده نشان می‌دهد که از روز شنبه ۱۳ آبان تاکنون این هفتمین روز کاری است که نرخ ارز مذکور در بازه ۵۱هزار و ۱۰۰ تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

همچنین از روز‌های ابتدایی این ماه تاکنون نیز نرخ شاخص ارزی از کانال ۵۱ هزار تومانی خارج نشده است. فعالان بازار این ثبات را ناشی از حمایت‌های بازار‌ساز و کاهش سیگنال‌های نگران‌کننده می‌دانند. پیش‌تر نیز نهاد بازارساز در توضیح سیاست ثبات ارزی این‌طور بیان کرده بود: «هدف این سیاست‌ها کاهش سطح نوسانات قیمتی شدید و رشد کنترل شده نرخ ارز است.»

روز گذشته روند نرخ سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران کاهشی بود. هر قطعه از این فلز گران‌بها در عصر روز گذشته با حدود ۱۱۰ هزار تومان افت نسبت به نرخ پیشین در رقم ۲۸ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز در بازار روز گذشته با افت قیمت یکسان ۵۰ هزار تومان به ترتیب در ارقام ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند.