روز گذشته فرآیند تغییرات ساختاری در معاملات ارزی کشور آغاز شد و در همین راستا نرخ شاخص‌های ارزی دچار ریزش شد. در روز‌های اخیر مقامات ارزی-اقتصادی کشور اظهارنظر‌های جدیدی در رابطه با شرایط حال حاضر بازار ارز داشتند که در مجموع این سخنان می‌توان نتیجه گرفت که تغییر ساختار بازار ارز در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، معاملات توافقی که در ابتدای تیر ماه با هدف تامین بخشی از نیاز‌های ارزی خرد کشور تشکیل شده بود از روز سه‌شنبه حذف شد و نرخ دلار بازار متشکل به نزدیکی نرخ بازار آزاد رسید. از سوی دیگر سقف خرید ارز سهمیه‌ای از ۲‌هزار یورو سالانه به ۵‌هزار یورو افزایش یافت و مجوز خرید و فروش ارز نیز به صرافی‌های کشور اعطا شد.

خبر مرتبط
رانت‌زدایی از اسکناس سبز؟

در راستای این تحرکات بهره فعالیت‌های سفته‌بازانه نیز از میان رفت و قیمت دلار در معاملات غیر‌رسمی افت کرد. بررسی‌های به‌عمل آمده توسط خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که پس از این اقدامات بانک مرکزی از میزان تقاضا‌های کاذب موجود در بازار کاسته شد و صف متقاضیان از مقابل صرافی‌ها حذف شد.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات رسمی نیز در پایان معاملات نقدی روز گذشته با ۵۷۵ تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۴۲‌هزار و ۱۷۰ تومان رسید. گفتنی است که نرخ دلار بازار آزاد نیز با اختلافی حدودا ۷۰۰ تومانی نسبت به نرخ رسمی در سطوح قیمتی انتهای کانال ۴۲ و ابتدای کانال ۴۳ هزارتومانی قیمت خورد.

حذف صفوف ارزی با نخستین حرکت بازارساز

دیروز چهارشنبه ۵ بهمن ماه فضای معاملات ارزی بازار تهران خلوت شد. پس از حذف نرخ ارز توافقی، افزایش نرخ رسمی تا نزدیکی قیمت بازار آزاد و ایجاد تسهیلگری‌های مختلف در فرآیند خرید ارز رسمی، سود ناشی از معاملات سوداگرانه کاهش یافت و از تعداد متقاضیان ارز در هسته مرکزی بازار تهران کاسته شد.

البته این در حالی بود که در ابتدای معاملات روز گذشته برخی از صرافی‌ها نیز به‌واسطه عدم‌تثبیت قوانین جدید به حالت نیمه تعطیل درآمده و از انجام معاملات سر باز می‌زدند. بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده از گفت‌وگوی معامله‌گران در هسته مرکزی بازار ارز تهران مشاهده شد که برخی از این افراد نسبت به از میان رفتن بازار آزاد نگران بوده و از انتظارات کاهشی سخن می‌گفتند.

در حالی که هر برگ دلار رسمی (که اکنون نرخ آخرین خرید و فروش صرافی‌ها در سامانه بازار متشکل است) روز سه‌شنبه در سطوح قیمتی انتهای کانال ۴۲‌هزار تومانی به فعالیت خود پایان داده بود با شروع معاملات در روز چهارشنبه به سمت سطوح قیمتی ابتدای کانال مذکور حرکت کرد.

گفتنی است که روز گذشته فعالیت بازار متشکل ارزی کشور تا ساعت ۵ عصر تمدید شد و در همین راستا نرخ هر برگ اسکناس دلار در واپسین معاملات این سامانه با حدود ۵۷۵ تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۴۲‌هزار و ۱۷۰ تومان ثبت شد.

در سوی دیگر بازار یعنی در معاملات غیر‌رسمی نیز روند نرخ نقدی اسکناس آمریکایی کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز سه‌شنبه در کانال تاریخی ۴۴‌هزار تومانی به فعالیت خود پایان بخشیده بود اما پس از آغاز اصلاحات و تسهیلگری‌های بانک مرکزی نرخ دلار در معاملات آزاد دچار ریزش چشمگیر شد و به سطوح قیمتی انتهای کانال ۴۲‌هزار تومانی رسید.

البته گفتنی است که معامله‌گران فردایی در عصر روز گذشته تلاش‌هایی در جهت بالا کشیدن مجدد نرخ دلار آزاد از خود به نمایش گذاشتند که به عقیده برخی از تحلیلگران در شرایط نوسانی حال حاضر موضوع عجیبی نیست و تا زمان رنج شدن نرخ خرید و فروش صرافی‌ها این نوسانات دور از انتظار نخواهد بود.

روز گذشته در راستای افت قیمت دلار آزاد نرخ هر قطعه سکه طلای طرح جدید نیز دچار نوسانات کاهشی شد و با حدود ۷۰۰‌هزار تومان افت نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در پله نهایی کانال ۲۲ میلیون تومانی معامله شد.

ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک