مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام خبر افزوده شدن 12 مجتمع تازه پتروشیمی به واحدهای پتروشیمی کشور در سال 1402 گفت: 4 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی از طریق فروش اعتباری تأمین شده است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از شانا، مرتضی شاهمیرزایی امروز (شنبه، 30 اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در روز پایانی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی که پیش از این نشست امضا شد، اظهار کرد: امروز شاهد امضای 9 قرارداد و 9 تفاهم‌نامه همکاری در صنعت پتروشیمی بودیم که با شرکت‌های داخلی امضا شد، در حالی‌ که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی این صنعت به شرکت‌های خارجی وابسته بود.

وی به برنامه‌ریزی انجام‌شده برای توسعه صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود امسال با همت بالای همه صنعتگران صنعت پتروشیمی همسو با سیاست‌های مقام معظم رهبری به‌منظور مهار تورم و رشد تولید، به‌طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی به تولید برسد.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: این خبر بسیار مطلوبی برای این صنعت است، چراکه بهره‌برداری از طرح افزون بر اشتغال پایدار، تولید ملی را افزایش می‌دهد و به‌دنبال تولید محصولات بالادستی و میانی پتروشیمی، صنایع تکمیلی نیز از واردات خوراک بی‌نیاز می‌شوند.

شاهمیرزایی تأکید کرد: همه سهامداران و سرمایه‌گذاران باید همت را بر این گذارند که با کمک شرکت ملی صنایع پتروشیمی این برنامه راهبردی سال را به بهترین نحو محقق کنیم.

وی گفت: امسال با بهره‌برداری از طرح‌های جدید، 12 مجتمع تازه پتروشیمی به مجتمع‌های پتروشیمی کشور افزوده می‌شود. حدود یک ماه گذشته نیز پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس به بهره‌برداری رسید.

همه صنعتگران برای خودکفایی در صنعت پتروشیمی همت کنند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه انتظار ما این است که سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی با همت همه فناوران داخلی و سازندگان کالا و تجهیزات در دو تا سه حوزه کارهای نیمه‌تمام را کامل کنند، افزود: بنابراین اهتمام شرکت ملی صنایع پتروشیمی این است که وابستگی 15 تا 25 درصدی به کالا و تجهیزات را که در برخی از طرح‌ها وجود دارد به صفر نزدیک کنیم تا صنعت پتروشیمی نیازهای کالایی و تجهیزاتی خود را از سازندگان داخلی تأمین کند.

شاهمیرزایی ادامه داد: در بخش مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها برنامه اعلام شده است و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با کمک همه فناوران، پارک‌ها، مراکز پژوهشی و دانشگاهی همت ویژه‌ای در دستور کار قرار دادند تا پایان دولت سیزدهم تولید همه کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی که به‌عنوان یک محصول راهبردی در پتروشیمی‌ها مورد نیاز است، تحقق یابد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اهمیت خودکفایی در کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی اظهار کرد: اگر در این زمینه خودکفا بودیم گام‌های تکمیل زنجیره ارزش را سریع‌تر برمی‌داشتیم که البته برنامه راهبردی و قطعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دولت سیزدهم تحقق همین امر است تا جشن تکمیل زنجیره ارزش را در سال‌های نه‌چندان دور بگیریم.

وی از همه فناوران، صنعتگران و سرمایه‌گذارانی که دل در گرو اعتلای ایران دارند، دعوت کرد به کمک این صنعت بیایند تا این چند قدم باقی مانده تکمیل شود و صنعت پتروشیمی به قله خودکفایی برسد.

توانمندی متخصصان ایران برای بومی‌سازی کل صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه توانایی لازم برای خودکفایی در صنعت پتروشیمی در میان متخصصان و دانشمندان ایرانی وجود دارد، گفت: برنامه این شرکت این است که در کاتالیست‌ها تا پایان این دولت و کالا و تجهیزات حداقل در 5 تا 6 سال آینده به خودکفایی برسیم. در اجرای طرح‌های موجود توانا هستیم، اما در بومی‌سازی دانش‌های فنی باید تمرکز کنیم.

شاهمیرزایی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی بخش حفظ محیط زیست شاگرد اول صنایع دیگر است، تصریح کرد: بالغ بر 53 درصد فضای صنعتی مجتمع‌های پتروشیمی کشور به فضای سبز اختصاص داده شده است، در حالی ‌که تکلیف این صنعت حداکثر 10 درصد از فضای صنعتی است.

وی ادامه داد: بسیاری از طرح‌های صنعت پتروشیمی مانند طرح همت و همچنین ان‌جی‌ال‌ها که پتروشیمی‌ها ورود کرده‌اند از پروژه‌های زیست محیطی هستند و حتی صنعت پتروشیمی فراتر از آن به‌منظور بهبود فرآیندها و استفاده از فرآیندهای سازگار با محیط زیست برنامه‌ریزی کرده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه تکمیل زنجیره ارزش و پرهیز از خام‌فروشی از آرمان‌های نظام است، اظهار کرد: با تبدیل منابع خام هیدروکربوری به محصولات باارزش و نهایی، بیشترین اشتغال، کمترین سرمایه‌گذاری، کمترین انرژی‌بری و بالاترین ارزش افزوده در کشور ایجاد می‌شود.

فروش اعتباری و تأمین 4 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه تنظیم و کنترل بازار محصولات پتروشیمی از سیاست‌های اصولی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که در این دولت به‌طور جد پیگیری می‌شود، افزود: در پی تفاهم‌نامه‌ای که پارسال میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی وزارت صمت منعقد شد، امروز شاهد این هستیم که 4 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه در گردش واحدهای تکمیلی از طریق فروش اعتباری تأمین شده است و مصمم هستیم این مقدار را ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه مدیریت طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی نظارت و راهبری طرح‌های پتروشیمی را به جد پیگیری می‌کند، گفت: مصمم هستیم مجوزهایی را که در سال‌های گذشته داده شده اما سرمایه‌گذاران برنامه‌ای برای اجرای آنها ندارند تعیین تکلیف کنیم، به‌طوری‌که غربالگری 10 تا 15 مجوز انجام شده و از مدار خارج شده‌اند و خوراک آنها برای برنامه‌ریزی طرح‌های جدید آزاد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: 105 طرح پتروشیمی هم‌اکنون در حال اجراست که طرح‌های پتروشیمی گچساران، آرتا انرژی و پتروناد آسیا از مواردی هستند که امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

شاهمیرزایی گفت: امسال مجتمع‌های تولیدی مکلف هستند در شرایطی که محدودیت تأمین خوراک وجود ندارد، با حداکثر ظرفیت تولید داشته باشند تا شاهد افزایش تولید نسبت به سال‌های گذشته باشیم و افزون بر تأمین نیاز داخل، مازاد آن نیاز ارزی کشور را تأمین کند.

وی در پایان تأکید کرد: افزون بر 21 طرح پیشران تکمیل زنجیره ارزش، طرح‌های تازه‌ای در دستور کار است و به مجتمع‌های پتروشیمی تأکید شده است که از خوراک‌های موجود در واحدهای خود به سمت تولید محصولات جدید و تنوع‌بخشی به سبد محصولات پتروشیمی حرکت کنند.

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی روز چهارشنبه (27 اردیبهشت‌ماه) به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد و امروز (شنبه، 30 اردیبهشت‌ماه) به‌کار خود پایان می‌دهد. نمایشگاه امسال با رونق دوباره صنعت نفت شاهد حضور 200 شرکت خارجی از 13 کشور جهان است.