عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه هدف کسانی هستند که سرمایه‌های کلانی را وارد بازارها می‌کنند و بالغ بر 95 درصد از مردم، مشمول این نوع مالیات نمی‌شوند.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از تسنیم، حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس گفت: یکی از اهداف و حداقل دستاوردهای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در آینده، تنظیم‌گری قیمت‌هاست.

وی افزود: همین نمونه از مالیات در بیش از 140 کشور جاری و ساری است و تنها در چندین کشور از جمله کشور ما، این نوع مالیات وجود ندارد که به نظر من این طرح باید تصویب و اجرا و ایرادات احتمالی آن هم مرتفع شود تا بتواند به ما کمک کند.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

نماینده مردم فسا در مجلس تصریح کرد: مردم نباید نگران اجرای این طرح باشند، زیرا بالغ بر 95 درصد از مردم، مشمول این نوع مالیات نمی‌شوند. در این مالیات، معافیت‌هایی تعبیه شده است، یعنی به درآمدهای معمولی و افزایش سرمایه و دارایی‌های عادی، مالیات تعلق نمی‌گیرد. مثلاً یک خانواده چهار نفره می‌توانند چهار مسکن یا همچنین چهار خودرو داشته باشند.

پس این نگرانی وجود ندارد و کسی را که تا این حد دارایی داشته باشد، شامل نمی‌شود. یا مثلاً افرادی که میزان مشخصی از طلا داشته باشند مشمول این طرح نمی‌شوند.

فیروزی اظهار داشت: در این طرح، هدف کسانی هستند که سرمایه‌های کلانی را وارد بازارها می‌کنند و در نهایت هدف طرح، گرفتن مالیات از آن‌ها و هزینه کردن به نفع اقشار کم درآمد جامعه است.

نماینده استان فارس در انتها یادآور شد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که افرادی که درآمدهای محدود دارند و درآمدهایشان توسط دولت یا مجموعه مشخصی پرداخت می‌شود که قابل رصد است، اول باید مالیاتشان را پرداخت کنند و بعد حقوقشان را دریافت می‌کنند.

در حالی که کسانی هستند که با درآمدهای بسیار زیاد، هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و همین قضایا باعث شده که فاصله طبقاتی در کشور ما طی 15 سال اخیر بسیار زیاد شده باشد. این نوع مالیات، می‌تواند فاصله طبقاتی را در آینده کاهش می‌دهد.