قیمت دلار بازار آزاد در معاملات روز چهارشنبه دچار نوسانات افزایشی شد. درحالی که بازارساز با تکیه بر ذخایر ارزی خود در تلاش برای آرامش‌بخشی به بازار است، به نظر می‌رسد انتظارات تورمی در میان فعالان بازار زمینه‌ساز رشد نرخ ارز می‌شود.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، تحلیلگران ریسک‌های سیاسی ناشی از تنش‌های نظامی در منطقه را عامل اصلی رشد انتظارات تورمی می‌دانند. وقوع درگیری‌های نظامی در منطقه و حمایت قاطع ایران از طرف فلسطینی سبب شده تا کشور در جناح‌بندی‌های سیاسی در مقابل دولت‌های غربی قرار گیرد.

برآیند فعالان بازار از این تقابل نیز کم‌رنگ شدن چشم‌انداز توافق‌های سیاسی با غرب است. مذاکرات سیاسی با غرب در سال‌های اخیر با تغییر در سمت و سوی انتظارات تورمی از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز کشور بوده است.

البته این در حالی است که آمار و ارقام حاکی از بهبود چشمگیر درآمد‌های ارزی کشور است که عمده این درآمد‌ها ناشی از تجارت با چین است. در نتیجه به نظر می‌رسد بازار ارز تهران شاهد یک زور‌‌‌آزمایی میان «‌انتظارات تورمی ناشی از تقابل با دولت‌های غربی» و « درآمد‌های ارزی ناشی از فروش نفت به کشور‌های شرقی» است. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 300 تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 50 هزار و 900 تومان رسید.

رشد دلار آخر هفته

دیروز چهارشنبه 3 آبان ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه در بازه قیمت 50 هزار و 500 تا 50 هزار و 700 تومانی نوسان می‌کرد در بازار روز چهارشنبه از مسیریابی معاملات فردایی پیروی کرد و به مرز کانال بالاتر نزدیک شد. در روز‌های میانی هفته پس از اتمام معاملات نقدی، فعالان بازار فردایی با افزایش نرخ‌های آتی دلار را در بازه 50 هزار و 800 تا 51هزار تومان معامله می‌کردند.

در بازار روز چهارشنبه نرخ نقدی نیز با این روند همراه شد و هر برگ دلار آزاد در عصر این روز با حدود 300 تومان رشد نسبت به آخرین نرخ روز سه‌شنبه در رقم 50 هزار و 900 تومان به فروش رسید. این در حالی است که نرخ یورو و پوند، 2 ارز دیگر پرطرفدار بازار تهران در روز گذشته کاهشی بود.

هر برگ اسکناس یورو با افت قیمت 100 تومانی نسبت به نرخ پیشین در رقم 53 هزار و 970 تومان معامله شد. قیمت پوند نیز 260 تومان کاهش یافت و به رقم 61 هزار و 900 تومان رسید.

سکه طلا نیز در بازار روز گذشته روند افزایشی قابل توجهی را پشت سر گذاشت. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز گذشته با حدود 410هزار تومان رشد نسبت به نرخ پیشین به رقم 29 میلیون و 190 هزار تومان رسید.

کشمکش در عرضه و تقاضا؟

32nd international istanbul plastic industry fair

در روز‌های گذشته دو طرف عرضه و تقاضا در بازار ارز تهران در حال نوسان بودند. با تداوم و تشدید مناقشات نظامی در منطقه، سطح کلی انتظارات تورمی نیز در میان فعالان بازار افزایش یافته و همین امر موجب رشد تقاضا در بازار شده است. این مساله تنها مختص به بازار ارز نبوده و نرخ سکه طلا نیز در این میان رشد داشته است.

اما در سوی دیگر سیگنال‌های منتشر شده از سوی نهاد سیاستگذار حاکی از آن است که با توجه به بهبود درآمد‌های ارزی در ماه‌های اخیر، بازارساز قصد تسلیم شدن در برابر انتظارات تورمی را ندارد در نتیجه با افزایش میزان عرضه اقدام به کنترل نوسانات ارزی می‌کند.

برآیند این کشمکش در بازار دیروز منجر به رشد قیمت ارز شد. اما با توجه به تاثیر‌پذیری طرف تقاضا از اخبار پیش‌بینی می‌شود با انتشار نخستین سیگنال‌های مثبت، نرخ ارز به نفع بازارساز واکنش نشان داده و مجددا به سطوح قیمتی ابتدای کانال 50 هزار تومانی بازگردد.