روز گذشته برخی شایعات در زمینه روابط خارجی کشور و همین‌طور همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی سبب شد تا سمت و سوی انتظارات فعالان بازار تغییر کرده و نرخ ارز در معاملات غیررسمی کاهشی شود.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی که سفر سلطان عمان به کشور در روز دوشنبه پایان یافته و این مقام خارجی به کشور خود بازگشته بود، فارغ از اخبار رسمی منتشر شده شایعاتی نیز از حاشیه این سفر به وجود آمد که از جمله آنها می‌توان به احتمالاتی مبنی بر تبادل زندانی با کشور‌های غربی اشاره کرد.

از سوی دیگر برخی شنیده‌ها نیز حاکی از آن است که همکاری‌های ایران و آژانس انرژی اتمی که با نصب دوربین‌های آژانس در تاسیسات اتمی ایران مجددا از سر گرفته شده بود، در حال پیشرفت بوده و این امر نیز توانست فشار کاهشی دیگری به نرخ ارز در روز گذشته وارد کند.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. گفتنی است که برخلاف روند کاهشی چشمگیر دلار در روز گذشته، نرخ سکه طلا نوسان قابل توجهی نداشت و در محدوده پله‌های پایانی کانال ۳۰ میلیون تومانی به فعالیت خود ادامه داد.

دیروز سه‌شنبه ۹ خرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. در حالی که روند نرخ ارز مذکور از معاملات ابتدای هفته جاری تا پایان روز دوشنبه به‌صورت آسانسوری و در سطوح قیمتی نیمه دوم کانال ۵۱ هزار تومانی صورت گرفته بود، روز گذشته قیمت دلار آزاد از نیمه کانال ۵۱ عبور کرد و در پله‌های ابتدایی این کانال معامله شد.

هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با حدود ۳۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه در رقم ۵۱ هزار و ۴۵۰ تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی خود، روند کاهشی مذکور شیب بیشتری به خود گرفت و در نهایت هر برگ دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته نسبت به نرخ روز پیشین ۵۰۰ تومان ارزان شد و در رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید.

برخی از کارشناسان بر این باورند که روند کاهشی روز گذشته دلار ناشی از برخی سیگنال‌های مثبت در اخبار غیر‌رسمی است.

پیش از سفر سلطان عمان به کشور، شایعاتی مبنی بر دلیل مذاکراتی این سفر مطرح شده بود و برخی از تحلیلگران هیثم ‌بن طارق را حامل پیام‌های سیاسی غرب برای ایران می‌دانستند.

با اتمام این سفر نیز شایعاتی در زمینه آزادسازی منابع مالی، تبادل زندانیان با غرب و همچنین مسائل پادمانی ایران و آژانس مطرح شد که برآیند این مسائل به کاهشی شدن سمت و سوی انتظارات فعالان بازار منجر شد.

حال باید دید در روز‌های آتی شایعات مذکور به عنوان خبر رسمی منتشر خواهند شد یا خیر. درصورت انتشار اخبار رسمی مبنی بر حصول هرگونه توافق کوتاه یا بلندمدت با کشور‌های غربی احتمال وقوع روند کاهشی جدید در نرخ ارز وجود دارد.

روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز با نوسان کاهشی اندک ۱۰ هزار تومانی در رقم ۳۰ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد.