دلار آزاد در بازار روز چهارشنبه، روزی کم تب و تاب را سپری کرد. در حالی که از روز‌های انتهایی مهر ماه و با شروع درگیری‌های نظامی در منطقه نرخ شاخص ارزی نوسانات جدیدی را آغاز کرده و در بازه کانال‌های قیمتی ۵۰ تا ۵۲ هزار تومانی نوسان می‌کرد، روز گذشته قیمت این ارز در نرخ روز سه‌شنبه یعنی رقم ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان درجا زد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، تحلیلگران عامل درجا زدن دلار را کاهش ریسک‌های سیاسی و به تبع آن کاهش سطح تقاضا در بازار می‌دانند.

۳۲nd international istanbul plastic industry fair

در هفته‌های اخیر انتشار اخبار جنگ تاثیر چشمگیری بر بازار تهران داشته است. با شدت گرفتن تنش‌ها و مطرح شدن احتمالاتی از درگیری کشور در این مناقشات، سطح ریسک‌های سیاسی بالا رفته و در نتیجه مازاد تقاضا در بازار عامل رشد قیمت می‌شد. اما پس از اعلام موضع رسمی مقامات کشور مبنی بر عدم تمایل به گسترش جنگ این ریسک‌ها کاهش یافته و بازار به سطح تعادلی پیشین خود نزدیک شد. روز گذشته نیز روند کلی بازار ارز تهران با ثبات نسبی همراه بود.

البته در این میان برخی از ارز‌ها نیز که در روز سه‌شنبه رشد چشمگیری را تجربه کردند دچار تعدیل نرخ شده و روندی کاهشی از خود به جا گذاشتند. اما برخلاف بازار ارز، روند نرخ سکه طلا در بازار روز گذشته افزایشی بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته با ۱۹۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به نرخ پیشین در رقم ۲۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان معامله شد.

آرامش نسبی در بازار دلار

بسیاری از فعالان بازار ارز نوسانات نرخ‌ها در معاملات پاییز را ناشی از تمایل بازار به رشد قیمت دانسته و بر این باورند که پتانسیل افزایشی بازار بیشتر شده است. این در حالی است که برخی از کارشناسان در این رابطه نظر دیگری دارند. بررسی روند قیمتی ارز‌های شاخص از ابتدای سال حاکی از آن است که بازار ارز تاکنون سال کم نوسانی را سپری کرده است که شاخص بازدهی حدودا ۸ درصدی دلار از ابتدای سال تاکنون گواهی بر این امر است.

به صورت کلی می‌توان گفت که در عمده ماه‌های سال بازار آرامش داشته و نرخ‌ها در کریدور‌های ثابت نوسان می‌کردند. نوسانات شدید صورت گرفته نیز هریک به سبب ریسک‌های سیاسی بوده و پس از فرو نشست انتظارات تورمی نرخ‌ها مجددا به کریدور‌های آرامش خود بازگشته‌اند. کارشناسان معتقدند که ۲ عامل انتظارات تورمی و حجم ذخایر ارزی کشور از جمله مهم‌ترین عواملی است که می‌توان به کمک آنها چشم‌انداز بازار ارز را پیش‌بینی کرد.

در شرایط حال حاضر که سیگنالی مبنی بر تمایل کشور به افزایش ریسک‌های سیاسی مخابره نمی‌شود، می‌توان گفت که انتظارات تورمی فعالان بازار نیز در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار ندارد. در سوی دیگر اخبار رسمی منتشر شده نیز همگی حاکی از افزایش سطح درآمد‌های ارزی کشور به سبب افزایش صادرات نفت است. در نتیجه می‌توان گفت درصورت عدم انتظار ریسک‌های سیاسی جدید چشم‌انداز ماه‌های آتی بازار ارز خالی از نوسانات شارپی است و بازار به نوعی آرامش نسبی دست یافته است.