ه گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، به‌نظر می‌رسد تلاش‌های نهاد بازار‌ساز در جهت ثبات‌بخشی نسبی به بازار ارز تا این جای کار موفقیت‌آمیز بوده است. از میانه‌های سال گذشته و با تغییر زمامدار بانک مرکزی، مجموعه اقداماتی جهت سامان‌دهی بازار ارز صورت گرفت. اقداماتی که برخی از آنها پیش‌تر نیز صورت گرفته بود‌ و با روی کار آمدن محمدرضا فرزین به‌روزرسانی شدند و برخی دیگر که برای نخستین‌بار شاهد آنها هستیم. از جمله مهم‌ترین این اقدامات می‌توان به انتقال بخش قابل توجهی از معاملات ارز رسمی به سامانه بانکی اشاره کرد که موجب کاهش چشمگیر سطح تقاضا در بازار شد

رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» در رابطه با این افت تقاضا گفت: «قبل از عید، تمام صرافی‌ها در میدان فردوسی ارز می‌فروختند و دلالان زیادی ارز را با نرخی می‌خریدند و دوباره با نرخ بیشتری می‌فروختند. منظره‌ای که در آن روزها شایسته ما نبود. بعد از عید، پرداخت ارز به سیستم بانکی منتقل شد و اوضاع بسیار بهبود یافت؛ به‌طوری‌که فروش روزانه ۳۰ میلیون دلار (قبل از عید) به یک تا دو میلیون دلار‌(بعد از عید) تقلیل یافته است.» تحلیلگران بر این باورند که در صورت بهبود فرآیند ارز‌آوری کشور و تداوم حمایت‌های بانک مرکزی از بازار ارز احتمال ثبات این بازار تا پایان سال وجود دارد.

روز گذشته نیز قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی با حدود ۱۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۴۸ هزار و ۸۰۰تومان رسید.

نوسان کاهشی ارز‌ها در بازار

دیروز یکشنبه ۸ مرداد ماه روند نرخ ارز‌ها در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران کاهشی بود. در حالی که طی تعطیلات روز‌های پایانی هفته گذشته عمده شاخص‌های ارزی روند افزایشی را تجربه کرده بودند، در بازار روز یکشنبه بخشی از این افزایش قیمت جبران شد.

هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز شنبه فعالیت خود را در مرز ۲ کانال ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی پایان داد. اما با شروع معاملات بازار در روز یکشنبه جهت نوسانات این ارز کاهشی شد و تا ساعات پایانی بازار حدود ۱۰۰ تومان ارزان‌تر از روز پیشین به فروش رسید. یورو و پوند نیز از مسیریابی دلار اطاعت کرده و به ترتیب با ۱۱۰ و ۱۳۰ تومان کاهش نسبت به نرخ‌های پیشین خود به ارقام ۵۳ هزار و ۷۸۰ تومان برای یورو و ۶۲ هزار و ۷۴۰ تومان برای پوند معامله شدند.

گفتنی است که برخلاف روند کاهشی بازار ارز، تابلو‌های معاملات سکه در روز گذشته سبز بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی که در واپسین معاملات نقدی روز شنبه در رقم ۲۸میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله می‌شد در بازار دیروز ۲۰۰ هزار تومان گران شد و به‌رقم ۲۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.