سیگنال‌های جدید مبنی بر آزاد‌سازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در عراق، توسط کارشناس رسانه‌ای بانک تجارت این کشور تایید شد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، روز گذشته بانک تجارت عراق بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن به مساله آزادسازی اموال‌ ایران در این کشو‌ر پرداخت. عقیل الشویلی، کارشناس رسانه‌ای این بانک اعلام کرد که اموال ایرانی که اخیرا و از ماه فوریه تا ژوئن ۲۰۲۳ پرداخت شده، بر مبنای مکانیزم مورد توافق ایران، عراق و آمریکا بوده است. به گفته این مقام عراقی مکانیزم آزاد‌سازی این منابع از سال ۲۰۱۸ به اجرا درآمده و تا کنون حدود یک و نیم میلیارد یورو به ایران پرداخت شده است.

او همچنین اشاره کرد که یک میلیارد یوروی دیگر نیز از محل این دارایی‌ها در حال آزادسازی است. تحلیلگران بر این باورند که در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، دولت آمریکا کشور عراق را از پرداخت این بدهی‌ها منع کرده است. اما اکنون پس از همکاری‌های صورت گرفته با کشور‌های همسایه و مذاکرات با دولت‌های غربی، امکان پرداخت این بدهی‌ها به ایران فراهم شده است. به‌نظر می‌رسد بخشی از بدهی‌های آزاد شده صرف خرید کالا شده است.

قدرت‌نمایی خریداران ارزی

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

دیروز سه‌شنبه 23 خرداد ماه نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران دچار نوسانات افزایشی قابل توجهی شد. در حالی که با شروع هفته جدید و در راستای سیگنال‌های سیاسی- اقتصادی مثبت قیمت شاخص‌های ارزی در بازار غیر‌رسمی کاهشی شده بود، دیروز بخش قابل توجهی از این کاهش قیمت جبران شد. هر برگ دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه در رقم 47 هزار و 600 تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود که با شروع بازار در صبح روز گذشته به کانال 48 هزار تومانی بازگشت، این پایان روند افزایشی دلار سه‌شنبه نبود و تا ساعات پایانی بازار در این روز قیمت اسکناس آمریکایی مجددا کانال عوض کرد و در نهایت با حدود هزار و 600 تومان افزایش نسبت به نرخ پیشین در رقم 49 هزار و 200 تومان از حرکت ایستاد.

گفتنی است که نرخ اسکناس‌های یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته هر یک به ترتیب حدود هزار و 570 و هزار و 850 تومان رشد کرده و به ارقام 53 هزار و 170 تومان برای یورو و 61 هزار و 980 تومان برای پوند رسیدند. برخی از فعالان بازار تحرکات باز‌ار در چند روز اخیر را ناشی از سیاست نوسان‌گیری دانستند، اما عده دیگری از این افراد بر این باورند که افت قیمت‌های صورت گرفته در بازار هفته سوم خرداد از حمایت خبری لازم برخوردار نبوده و بازگشت قیمت به کانال‌های بالاتر رفتار منطقی بازار است.

روز گذشته نرخ سکه طلا نیز با روند بازار ارز همراهی کرد و تابلو‌ها در بازار این کالای سرمایه‌ای سبز شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود یک میلیون و 280 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 28 میلیون و 880 هزار تومان رسید.