کریدور نوسان نرخ دلار آزاد تغییر کرده است. بر اساس محاسبات به‌عمل آمده مشاهده می‌شود که میانگین قیمت شاخص ارزی در معاملات ۳ ماه گرم سال رقمی معادل ۴۹ هزار و ۲۶۰ تومان بوده است. این در حالی است که میانگین نرخ دلار در بازار پاییز تا اینجای کار حدود ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در نتیجه می‌توان گفت دلار تعدیل نرخی حدودا ۳ درصدی را تجربه کرده است. به عقیده برخی از تحلیلگران با توجه به تورم حدودا ۱۸ درصدی اقتصاد کشور از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، این تعدیل نرخ دور از ذهن نیست و به احتمال زیاد بازارساز نیز این تغییر کریدور را بپذیرد و تلاشی جهت جبران آن انجام ندهد.

۳۲nd international istanbul plastic industry fair

البته گفتنی است که میانگین نرخ ارز مذکور در ماه‌های فصل بهار نیز در رقم ۵۱ هزار و ۴۷۰ تومان ثبت شده است. یعنی در صورت مقایسه ۳ فصل اخیر می‌توان گفت که قیمت دلار پاییزی میانگین نرخ ارز در طول سال جاری است.

نکته مهم دیگر اینکه در سال گذشته نیز شدت نوسانات نرخ شاخص ارزی در بازار نیمه دوم سال بیشتر بود. حال باید دید در ماه‌های پیش‌رو با توجه به رشد تقاضا در ماه نخست زمستان، آیا‌ نرخ ارز مجددا تعدیل خواهد شد یا خیر. روز گذشته نیز در راستای نوسان دلار در بازه قیمتی جدید، هر برگ از این اسکناس آمریکایی حدود ۱۵۰ تومان نسبت به نرخ روز پیشین خود کاهش یافت و در رقم ۵۱ هزار و۱۵۰ تومان معامله شد.

تداوم حضور دلار در ۵۱

دیروز دوشنبه ۱۵ آبان ماه روند نرخ دلار آزاد در بازار تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز یکشنبه در رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشیده بود، فعالیت خود در صبح روز گذشته را در حوالی نرخ پیشین یعنی رقم ۵۱ هزار و ۲۵۰تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی خود نرخ این ارز کاهش ۱۰۰تومانی دیگری را نیز تجربه کرد و در نهایت با ۱۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۱ هزار و ۱۵۰ تومان به فعالیت خود پایان بخشید. همچنین نرخ یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته نوسان قابل توجهی را ثبت نکردند و در حوالی ارقام روز یکشنبه معامله شدند.

روند بازار سکه و طلا نیز در روز گذشته کاهشی بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار روز گذشته با حدود ۱۶۰هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۹میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که افت قیمت عضو‌های کوچک‌تر بازار سکه از سکه تمام بیشتر بود.

هر قطعه نیم و ربع سکه در عصر روز دوشنبه به ترتیب ۲۵۰ و ۲۶۰ هزار تومان کاهش یافته و در ارقام ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای نیم سکه و ۱۰میلیون و ۴۰۰هزار تومان برای ربع، معامله شدند. هر گرم سکه طلا نیز در این روز با افت قیمت ۷هزار تومانی به سطح قیمتی ۲میلیون و ۴۷۲ هزار تومانی رسید.