جلسه شورای‌عالی کار روز گذشته برگزار شد و به‌خلاف انتظار کارگران موضوع افزایش حقوق کارگران در این جلسه پیگیری نشد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل تسنیم، روز گذشته جلسه شورای‌عالی کار با دستورات مباحث مزد منطقه‌ای، آیین‌نامه نحوه تشکیل دفاتر مشاوره فنی و طبقه‌بندی و معافیت مؤسسات خیریه از شمول برخی مواد قانون کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی تشکیل شد. بعضی از اعضای اصلی شورای‌عالی کار به‌نشانه اینکه دستور جلسه بحث دستمزد و ترمیم معیشت نبود در جلسه حاضر نشدند.

جلسه بعد از وقفه یک‌ماهه تشکیل شده بود, نمایندگان کارگری انتظار داشتند بعد از اینکه بارها نسبت به معیشت کارگران اعلام خطر کرده‌اند, یکی از دستورات جلسه بحث معیشت و دستمزد کارگران باشد.

۳۲nd international istanbul plastic industry fair

البته نمایندگان حاضر در جلسه روز گذشته اعلام کرده‌اند: دنبال این نیستیم که درصد افزایش مزد مشخص شود بلکه هدف ما این است که درباره معیشت کارگران و بهبود آن گفت‌وگو کنیم.

یکی از موضوعات مهم در جلسه روز گذشته بحث تشکیل جلسه‌ای پیرامون مسکن کارگران با حضور معاون تعاون و وزارت راه در جلسه بعدی شوراست. ازآن‌جایی که یکی از مشکلات اصلی کارگران بحث تأمین مسکن است گفت‌وگو در این زمینه به‌دنبال راهکار برای خانه‌دار شدن کارگران بسیار حائز اهمیت است.

آن‌طور که هادی ابوی, نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره بحث ترمیم مزد می‌گوید: برخی نمایندگان معتقد بودند که افزایش حقوق کارمندان طبق بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری در قالب رفاهیات و بن خواربار صورت گرفته است و بر این اساس دستمزد کارگران هم باید طبق وعده داده‌شده در اسفند سال قبل ترمیم شود، بنابراین مقرر شد جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه خارج از شورای‌عالی کار برگزار شود و دراین‌باره توضیح داده شود و چنانچه این امر اتفاق افتاده بود موضوع را به شورای‌عالی کار ببریم و درباره آن گفت‌وگو کنیم.

سال‌های قبل هنگام تعیین دستمزد کمیته‌ای تحت عنوان کمیته مزد، سبد معیشت خانوار کارگری را بررسی می‌کرد و پس از مشخص شدن هزینه معیشت در جلسه شورای‌عالی کار روی آن عدد, بحث و بررسی صورت می‌گرفت. یکی از درخواست‌های کارگران در جلسه روز گذشته شورای‌عالی کار بحث احیای کمیته مزد بوده است که مقرر شد تا پایان آبان ماه این کمیته ذیل شورای‌عالی کار تشکیل شود.

ابوی با ابراز اینکه “در توزیع کالابرگ پیشنهاداتی با هدف تقویت قدرت خرید کارگران ارائه کردیم” گفت: یکی از پیشنهادات این بود که سرمایه گردشی در اختیار تعاونی‌های کارگری قرار گیرد تا در زمینه توزیع کالابرگ فعال شوند.