روز گذشته برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی به نقل از سازمان اطلاعات انرژی آمریکا ارقامی را به عنوان میزان درآمد‌های نفتی ایران در امسال و سال گذشته منتشر کردند که این امر مورد توجه کارشناسان ارزی بازار قرار گرفت.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، این سازمان آمریکایی در گزارش خود از درآمد ۱۹ میلیارد دلاری ایران از فروش نفت در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد و کل درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ را ۵۴ میلیارد دلار اعلام کرد.

هرچند با توجه به تحریم‌های شدید بانکی نحوه دریافت وجه‌های مورد بحث مشخص نیست، اما کارشناسان بر این باورند که این ارقام چه به‌صورت ارزی و چه به‌صورت تهاتری می‌توانند تاثیر چشمگیری بر نظام ارزی کشور داشته باشند.

از سوی دیگر روز گذشته برخلاف انتشار سیگنال‌های منفی در زمینه مذاکرات سیاسی ایران و غرب، روند نرخ دلار بازار آزاد با انتظارات فعالان بازار همراهی نکرد. با انتشار اخباری در زمینه توقف دوباره مذاکرات غیررسمی ایران و آمریکا، احتمالاتی مبنی بر رشد چشمگیر نرخ دلار در میان معامله‌گران غیر‌رسمی بازار ارز مطرح شد.

برخی از فعالان بازار، دلار آزاد را آماده مشاهده مجدد سقف‌های پیشین دانسته و برخی دیگر نیز معتقد بودند در مرحله اول قیمت این ارز از مرز قیمت 50 هزار تومانی عبور خواهد کرد.

اما بررسی‌های به‌عمل آمده از روند معاملات آزاد در روز گذشته نشان می‌دهد که دلار از نقشه خوانی معامله‌گران استقبال نکرد‌ و در واپسین معاملات نقدی با حدود 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز کاری قبل به رقم 49هزار و 750 تومان رسید.

ناهمسویی دلار و انتظارات

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

دیروز شنبه 10 تیر ماه روند نرخ دلار آزاد در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که فعالیت خود در روز‌های پیش از تعطیلات عید فطر را در رقم 49 هزار و 350 تومان به پایان رسانده بوده در نخستین معاملات صبح روز گذشته با حدود 300 تومان افزایش در رقم 49 هزار و 650تومان شروع به نوسان کرد.

در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم نرخ ارز مذکور در معاملات روز گذشته پله‌های هفتم و هشتم کانال 49 هزار تومانی را نیز مشاهده کرد، اما در نهایت با 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز کاری پیشین در رقم 49 هزار و 750 تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید.

این در حالی است که بررسی‌های به‌عمل آمده از گفت‌وگوی معامله‌گران در هسته مرکزی بازار ارز حاکی از شدت بیشتر انتظارات افزایشی این بازیگران ارزی بود.

برخی از تحلیلگران بازار ارز تهران با استناد به خبر درآمد‌های نفتی کشور، معتقدند که بازار‌ساز قدرت نسبتا مناسبی جهت کنترل فضای بازار دارد. این افراد عدم عبور نرخ دلار از مرز 50 هزار تومانی را نیز در راستای همین درآمد‌های ارزی می‌دانند و بر این‌باورند که درآمد‌های نفتی به هر شکلی که وارد کشور شوند از فشار موجود بر معاملات آزاد می‌کاهند و سبب کاهش دامنه نوسان نرخ ارز می‌شوند.