نرخ دلار آزاد در معاملات غیر‌رسمی بازار روز گذشته برای هفتمین روز کاری متوالی در بازه قیمتی ۲۰۰ تومانی ۵۱هزار و ۱۰۰ تا ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومانی نوسان کرد. افت تب‌وتاب اخبار جنگی در کنار شرایط مناسب ارز‌آوری به کشور را می‌توان از جمله دلایل این ثبات ارزی دانست. البته این در حالی است که کریدور نوسان شاخص ارزی در پاییز به شکل چشم‌گیری نسبت به تابستان تغییر کرده است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد بررسی نمودار قیمت دلار آزاد از ماه‌های ابتدایی سال تاکنون حاکی از آن است که میانگین نرخ این ارز در 3 ماه تابستان حوالی رقم 49 هزار و 260 تومان بوده است. حال آنکه میانگین قیمت شاخص ارزی در یک ماه و نیم گذشته از پاییز سال جاری در رقمی معادل 50 هزار و 700 تومان ثبت شده است.

32nd international istanbul plastic industry fair

علاوه بر آن میانگین قیمت 20 روز آبان نیز حوالی رقمی معادل 51 هزار و 240 تومان است. در نتیجه می‌توان گفت تا این جای کار بازه نوسان نرخ شاخص ارزی رشد هزار و 440 تومانی را تجربه کرده است. کارشناسان بر این باورند که نهاد بازارساز نیز با توجه به رشد نرخ دیگر شاخص‌های اقتصادی مانند تورم، مخالفتی با این تعدیل قیمت دلار ندارند، اما مساله‌ای که در بازار ملموس است، افت سطح نوسانات شارپی و بازگشت آرامش نسبی به بازار است.

نوسان دلار در بازه 200 تومانی

دیروز شنبه 20 آبان ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز‌های پایانی هفته گذشته در حوالی رقم 51 هزار و 300تومان فروخته شده بود، صبح روز گذشته فعالیت خود را با 50 تومان کاهش در رقم 51 هزار و 250 تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی خود در روز شنبه نرخ این ارز مجددا به پله چهارم کانال 51 رسید، اما در واپسین معاملات نقدی این روز در رقم 51 هزار و 280تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید. بررسی‌های به‌عمل آمده نشان می‌دهد که از روز شنبه 13 آبان تاکنون این هفتمین روز کاری است که نرخ ارز مذکور در بازه 51هزار و 100 تا 51 هزار و 300 تومان معامله می‌شود.

همچنین از روز‌های ابتدایی این ماه تاکنون نیز نرخ شاخص ارزی از کانال 51 هزار تومانی خارج نشده است. فعالان بازار این ثبات را ناشی از حمایت‌های بازار‌ساز و کاهش سیگنال‌های نگران‌کننده می‌دانند. پیش‌تر نیز نهاد بازارساز در توضیح سیاست ثبات ارزی این‌طور بیان کرده بود: «هدف این سیاست‌ها کاهش سطح نوسانات قیمتی شدید و رشد کنترل شده نرخ ارز است.»

روز گذشته روند نرخ سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران کاهشی بود. هر قطعه از این فلز گران‌بها در عصر روز گذشته با حدود 110 هزار تومان افت نسبت به نرخ پیشین در رقم 28 میلیون و 995 هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز در بازار روز گذشته با افت قیمت یکسان 50 هزار تومان به ترتیب در ارقام 15 میلیون و 200 هزار و 10 میلیون و 300 هزار تومان معامله شدند.