به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی که هر برگ اسکناس آمریکایی به‌واسطه انتشار اخبار مثبت در زمینه گشایش‌های ارزی و سفر مقامات خارجی به کشور در روز‌های پایانی هفته گذشته به سطوح قیمتی نیمه نخست کانال 51هزار تومانی رسیده بود، در بازار روز گذشته نرخ این ارز به نیمه دوم کانال مذکور رسید و حتی در معاملات فردایی مرز قیمتی کانال 52 هزار تومانی را نیز مشاهده کرد.

کارشناسان بر این باورند که سفر روز یکشنبه سلطان عمان به کشور می‌تواند حاوی سیگنال‌های جدی‌تر برای بازار ارز باشد، اما در سوی دیگر افزایش سطح تنش‌ها با افغانستان با ایجاد احتمالاتی مرتبط با آغاز جنگ می‌تواند بازار را به شرایط فشار تقاضا بکشاند.

در نهایت قیمت هر برگ دلار غیر‌رسمی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 350 تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 51 هزار و 800تومان رسید.

فعالان ارزی گوش به زنگ اخبار

دیروز شنبه 6 خرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات روز پنج‌شنبه 4 خرداد کاهشی شده و به رقم 51هزار و 450 تومان رسیده بود. اما با شروع فعالیت معامله‌گران در بازار صبح روز گذشته روند نرخ این ارز مجددا افزایشی شد و به سمت نیمه دوم کانال 51 هزار تومانی به حرکت درآمد.

هر برگ دلار آزاد در ظهر روز گذشته در بازه قیمتی 51هزار و 600 تا 51 هزار و750 تومان به فروش رسید. در ساعات پایانی معاملات نقدی مجددا قیمت این ارز افزایش یافت و در نهایت در رقم 51 هزار و 800 تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید. تحلیلگران ارزی مهم‌ترین علت افزایش نرخ اسکناس آمریکایی در بازار روز گذشته را اخبار مربوط به مناقشات مرزی ایران و افغانستان می‌دانند.

روز گذشته در راستای تحرکات شیطنت‌آمیز نیروی مرزی طالبان درگیری‌های نظامی در مرز شرقی کشور رخ داد. به‌واسطه این درگیری‌ها نرخ دلار هرات که عموما در یک کانال پایین‌تر از دلار تهران معامله می‌شود افزایشی شد و به نزدیکی دلار تهران رسید.

اما در این میان مساله مهم‌تر برای فعالان ارزی کشور همچنان خبر سفر سلطان عمان به ایران بود. از جمله محتمل‌ترین سناریو‌های مطرح شده در رابطه با علت این سفر می‌توان به ادامه یافتن مذاکرات هسته‌ای با غرب و تلاش برای ایجاد توافق جدید نام برد. روز گذشته برخلاف روند افزایشی نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی، رنگ تابلو‌های بازار سکه قرمز بود.

هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 400 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 31 میلیون تومان معامله شد. گفتنی است که نرخ حباب هر قطعه از این فلز گران‌بها نیز روز گذشته 6 میلیون و 600 هزار تومان محاسبه شد.