روز گذشته نرخ شاخص ارزی در بازه نوسان روز‌های اخیر خود فعالیت کرد و روند جدیدی را آغاز نکرد. با یک بررسی سطحی می‌توان دریافت که نرخ دلار آزاد ماه‌های کم نوسانی را پشت سر گذاشته است.
به گزارش ویکی پلاست، به نقل از دنیای اقتصاد، به‌نظر می‌رسد با توجه به بهبود وضعیت ذخایر ارزی کشور و کاهش ریسک‌های سیاسی و در عین حال عدم افت نرخ ارز، سیاستگذار از رنج حال حاضر دلار رضایت دارد و تمایلی به تغییر وضعیت حال حاضر ندارد.

روز گذشته نرخ هر برگ اسکناس دلار آزاد با افت قیمت ۸۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه به رقم ۴۹ هزار و ۳۲۰ تومان رسید. این در حالی است که برخلاف روند کاهشی دلار، نرخ سکه در بازار روز سه‌شنبه افزایشی بود. هر قطعه از این فلز گران‌بها در بازار روز گذشته ۱۰۰ هزار تومان گران‌تر از روز دوشنبه به فروش رسید.

قدرت‌نمایی سیاستگذار در معاملات ارزی؟

در هفته‌های پایانی بهار سال جاری بازار ارز غیر‌رسمی از قله‌های قیمتی خود فاصله گرفت و نرخ اکثر شاخص‌های ارزی کاهشی شد. با فرا رسیدن معاملات تیر ماه اکثر شاخص‌های مذکور شروع به کریدور‌سازی کردند.

بررسی نمودار قیمت دلار آزاد گویای آن است که این اسکناس آمریکایی از ۱۷ تیر ماه تاکنون از محدوده کانال‌های قیمتی ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی فراتر نرفته است. البته که به عقیده کارشناسان اقتصادی اخبار سیاسی مثبت و گشایش‌های ارزی نقش مهمی را در این ثبات قیمت ایفا می‌کنند.

اما با در نظر گرفتن همین موارد می‌توان دریافت که نهاد بازار‌ساز تمایلی به افت قیمت‌های بیشتر در بازار نداشته و همان‌طور که از پیشروی نرخ دلار جلوگیری می‌کند، تلاشی هم در جهت کاهش قیمت‌های بیشتر از خود به نمایش نمی‌گذارد.

تحلیلگران بر این باورند که با توجه به اخبار سیاسی منتشر شده در ماه‌های اخیر و همچنین آزاد‌سازی منابع دلاری بلوکه شده، بازار‌ساز می‌تواند با ایجاد فشار در معاملات ارزی زمینه‌ساز روند‌های کاهشی جدید شود. با توجه به موارد ذکر شده در نتیجه می‌توان دریافت که هم اکنون سیاست اصلی بانک مرکزی تداوم شرایط ثبات در بازار و جلوگیری از نوسانات ارزی است.

تابلو‌های قرمز بازار ارز

دیروز سه‌شنبه ۴ مهر ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز دوشنبه به رقم ۴۹ هزار و ۴۰۰تومان رسیده بود، در بازار روز گذشته دچار ۸۰ تومان افت قیمت شد و به رقم ۴۹هزار و ۳۲۰ تومان رسید.

نرخ دیگر ارز‌های شاخص نیز در بازار روز گذشته کاهشی بود. هر برگ از اسکناس‌های یورو و پوند در ساعات پایانی بازار دیروز هر یک به ترتیب ۲۸۰ و ۳۹۰ تومان کاهش یافتند و در ارقام ۵۲ هزار و ۲۵۰تومان برای یورو و ۶۰ هزار و ۵۰ تومان برای پوند معامله شدند.

ثبات قیمتی نیم و ربع سکه

در بازار روز گذشته قیمت سکه طلا طرح جدید افزایشی ثبت شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در بازار دیروز با حدود ۱۰۰ هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید. اما این در حالی بود که قیمت برادران کوچک‌تر این خانواده در بازار دیروز نوسان قابل توجهی نداشتند.

هر قطعه نیم سکه در بازار سه‌شنبه ‌مانند ۲ روز گذشته در رقم ۱۴ میلیون و ۹۵۰هزار تومان به فروش رسید و ربع سکه طلا نیز تغییری نسبت به نرخ روز دوشنبه نداشت و در سطح قیمتی ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی فروخته شد.