در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ دلار آزاد در کانال ۴۸ هزار تومانی جابه‌جا شد. در راستای روند کاهشی جدید، قیمت دلار در بازار روز پنج‌شنبه به پله‌های نخست این کانال رسید.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، اما پس از انتشار سیگنال‌هایی از سوی اتحادیه اروپا روند نرخ این ارز در معاملات فردایی تغییر فاز داد و مجددا افزایشی شد. در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه، اتحادیه اروپا از بسته جدید تحریمی خود علیه ایران رونمایی کرد.

اتحادیه اروپا شش فرد حقیقی و بخش دیگری از صنایع پهپادی ایران را به اتهام مشارکت در جنگ روسیه علیه اوکراین و همچنین حمایت نظامی از روسیه تحریم کرد.

این اتحادیه با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد تحریم‌های جدید علیه ایران، بر صنایع ساخت و تولید پهپادهای نظامی تمرکز دارد. به عقیده عده‌ای از تحلیلگران خبر مذکور با افزایش سطح ریسک‌های سیاسی سبب رشد قیمت ارز در بازار بعد‌از‌ظهر روز پنج‌شنبه شده است.

البته این تنها سیگنال منفی سیاسی در این روز نبود. بحث و مناقشه ایران و آمریکا بر سر نفتکش‌های مصادره شده نیز به تغییر در سمت و سوی انتظارات معامله‌گران کمک کرد.

نرخ نقدی دلار در این روز با ۲۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه ثبت شد، اما نرخ فردایی این ارز به ۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان نیز رسید.

تغییر دامنه نوسان هفتگی دلار

در هفته‌ای که گذشت‌ قیمت دلار آزاد دچار نوسانات کاهشی شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در روز ابتدای هفته روی پله‌های سوم و چهارم کانال ۴۹ هزار تومانی نوسان می‌کرد، در بازار روز یکشنبه ۲۵ تیر ماه به سطوح قیمتی نیمه کانال پایین‌تر رسید.

البته این افت نرخ دلار در بازار روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه تا حدودی تعدیل شد. اما با انتشار خبری مبنی بر مجوز جدید آمریکا‌ به عراق بابت پرداخت بدهی برقی خود به ایران، در روز چهارشنبه روند کاهشی دلار مجددا شدت گرفت.

در روز پنج‌شنبه ۲۸ تیر نیز نرخ دلار آزاد در ادامه روند کاهشی خود در بازار نقدی دچار افت قیمت شد و با حدود ۲۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه به رقم ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. اما با پس از اعلام بسته جدید تحریمی اتحادیه اروپا علیه ایران روند نرخ این ارز تغییر فاز داد و دچار نوسانات افزایشی شد. اما به‌صورت کلی می‌توان گفت بازه نوسان دلار در روز‌های میانی هفته پایانی تیر ماه تغییر کرد.

با افت نرخ دلار آزاد در بازار روز پنج‌شنبه نرخ سکه طلا نیز در این روز کاهشی شد. هر قطعه سکه طلا طرح امامی در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه ۲۹ تیر با حدود ۷۰هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۷میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسید. نرخ حباب این کالای سرمایه‌‌ای که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز حدود ۴ میلیون و ۷۰۰هزار تومان‌ محاسبه شد.