قیمت دلار آزاد در بازار غیر‌رسمی روز سه‌شنبه مجددا دچار نوسانات افزایشی شد. در حالی که نرخ این ارز در روز‌های ابتدایی هفته روند کاهشی جدیدی را آغاز کرده و به مرز ۲ کانال قیمتی ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی رسیده بود، در بازار روز گذشته دچار رشد قیمت شد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، به عقیده فعالان کف بازار جهت نرخ ارز افزایشی است و این افراد در توجیه افت قیمت‌های پیاپی پس از هر نوسان افزایشی، پای بازارساز را وسط کشیده و از تزریق‌های بانک مرکزی سخن به میان می‌آورند.

32nd international istanbul plastic industry fair

این در حالی است که رویکرد مقامات رسمی نسبت به این امر کمی متفاوت است. روز گذشته روابط عمومی مرکز مبادله ارز و طلا در یک نقل قول از غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی‌ نوشت: «اطلاع موثق دارم که بانک مرکزی از ذخایر ارزی خود برای مدیریت بازار ارز استفاده نکرده و ذخایر در شرایط اطمینان بخشی قرار دارد.» کارشناسان در رابطه با مساله مداخله یا عدم مداخله بانک مرکزی در معاملات ارزی بر این باورند که نهاد بازارساز به صورت کلی نقش کنترلگر بر معاملات ارزی دارد و این طور نیست که هیچ دخالتی در بازار نداشته باشد.

این افراد ضمن اشاره بر نقش سکانداری بازار غیر‌رسمی با وجود عمق کم آن، بر این باورند که در صورت عدم دخالت بانک مرکزی و تامین بخشی از طرف عرضه، کمبود قابل توجهی شکل گرفته و نرخ ارز دچار نوسان می‌شود. یا در معاملات کلان حواله، درصورتی که نیاز‌های ارزی بازرگانان برطرف نشود تعادل بازار به شکل چشم‌گیری برهم می‌خورد.

در نتیجه می‌توان گفت که بانک مرکزی نقش کنترل‌گری خود بر بازار را همچنان ایفا کرده و شاید نه به شکل روزمره بلکه در مواقع لزوم اقدام به حمایت از پول ملی می‌کند. کمااینکه برخی از مقامات رسمی نیز در سخنان خود نقش کنترلگرانه بانک مرکزی در بازار ارز را تایید کرده‌اند
.
مسیریابی دلار در کانال 51

دیروز سه‌شنبه 9 آبان ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه فعالیت خود را در رقم 51 هزار و 50 تومان به پایان رسانده بود، در بازار صبح روز گذشته نخستین معاملات خود را با حدود 200 تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم 51 هزار و 250 تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی روند افزایشی نرخ دلار تشدید شد و در نهایت با حدود 450 تومان رشد نسبت به نرخ روز قبل در رقم 51 هزار و 500 تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید. این در حالی است که دیگر ارز‌های شاخص بازار یعنی یورو و پوند در روند افزایشی از دلار پیشی گرفتند. نرخ هر برگ اسکناس یوروی غیر‌رسمی در بازار عصر روز گذشته حدود 960 تومان رشد کرد و در رقم 54 هزار و 960تومان معامله شد.

پوند نیز با رشد قیمت حدودا 900تومانی در حوالی 52 هزار و 850 تومان به فروش رسید. روز گذشته روند نرخ سکه طلا نیز افزایشی بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز گذشته 190 هزار تومان گران‌تر از روز پیشین در رقم 29 میلیون و 290 هزار تومان معامله شد.