در معاملات روز گذشته بازار نرخ نقدی دلار آزاد زیر مرز قیمت ۵۰ هزار تومانی ثبت شد. این در حالی است که گوشه‌وکنار فضای رسانه حاوی اخباری منفی در زمینه مناسبات سیاسی ایران و غرب است.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در نتیجه به‌نظر می‌رسد نرخ دلار آزاد نسبت به روند‌های افزایشی چشمگیر کشش ندارد. برخی از کارشناسان اقتصادی، تلاش نهاد بازار‌ساز را عامل اصلی عدم عبور نرخ دلار آزاد از مرز ۵۰ هزار تومانی می‌دانند.

به عقیده این افراد درآمد‌های ارزی کشور عاملی است در جهت تقویت بخش عرضه بازار و کاهش فشار موجود در معاملات ارزی.

اما در سوی دیگر برخی از فعالان بازار معتقدند که با وجود سیگنال‌های منفی، هسته مرکزی بازار ارز خلوت است و تقاضای چشمگیری در بازار دیده نمی‌شود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 150 تومان افزایش نسبت به نرخ روز گذشته در رقم 49 هزار و 900 تومان ثبت شد.

این در حالی است که در معاملات این روز، سکه طلا در رشد قیمت از نرخ دلار پیشی گرفت و حدود 580 هزار تومان گران‌تر از روز پیشین و در رقم 29میلیون و 380هزار تومان معامله شد.

حرارت پایین معاملات آزاد

دیروز یکشنبه 11 تیر، روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز گذشته در رقم 49هزار و 750 تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشیده بود در بازار روز گذشته رشد قیمت 150 تومانی دیگری را نیز تجربه کرد تا در رقم 49 هزار و900 تومان معامله شود.

تحلیلگران بر این باورند که حجم سیگنال‌های منفی موجود در رسانه با شدت روند افزایشی دلار مطابقت ندارد، از همین‌رو دو موضوع «حمایت نهاد بازار‌ساز از طرف عرضه بازار» و «کاهش نسبی سطح تقاضا در معاملات ارزی» را مطرح می‌کنند. گزارش‌های نهاد‌های خارجی حاکی از آن است که از ابتدای سال میلادی تاکنون ایران حدود 19 میلیارد دلار نفت فروخته است.

این رقم هرچند اگر به صورت ارز وارد کشور نشده باشد، اما بخش قابل توجهی از نیاز‌های ارزی کشور را پوشش می‌دهد. در نتیجه می‌توان گفت بازارساز در صورت تمایل می‌تواند با اتکا به ذخایر ارزی خود از معاملات آزاد نیز حمایت کند و مانع از شکل‌گیری نوسانات چشمگیر در نرخ ارز شود. از سوی دیگر از روز‌های میانی خرداد ماه سلسله اخبار مثبتی در زمینه بهبود روابط خارجی کشور منتشر شد که این اخبار توانست انتظارات فعالان بازار را به‌صورت جدی دستخوش تغییر قرار دهد.

خبرهایی مانند آزادی منابع ارزی بلوکه شده، آغاز مذاکرات در عمان، آغاز روابط ایران و مصر، سفر وزیر خارجه عربستان به ایران و سفر رئیس کل بانک مرکزی به آمریکا سبب تغییر در سمت و سوی انتظارات جامعه و معامله‌گران شده که می‌توان گفت در نتیجه این امر سطح عمومی تقاضا‌های خرد در بازار کاهش یافته است.