خبر آزاد‌سازی منابع ارزی ایران در کره‌جنوبی در ازای انتقال چند زندانی آمریکایی که از روز‌های پایانی هفته گذشته نقل محافل اقتصادی- سیاسی بود، از سوی منابع مختلفی تایید شد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، علی باقری‌کنی، معاون وزیر خارجه درباره این موضوع در صفحه شخصی خود نوشت: «فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که چند سال است به‌طور غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده، آغاز شد.

سینا شیمی هگمتانه

ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌ است.» از سوی دیگر رابرت مالی، مسوول پیشین میز ایران در کاخ سفید که در هفته‌های گذشته حواشی زیادی در رابطه با برکناری او منتشر شده بود نیز روز گذشته در رابطه با انتقال زندانیان سخن گفت. مالی در پیامی توییتری نوشت: «همکارانم تا زمانی که آنها به خانه بازنگردند، آرام نخواهند گرفت.» گفتنی است که نرخ ارز در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران نیز به اخبار این انتقال واکنش قابل‌توجهی به نمایش گذاشت.

هر برگ اسکناس دلار آزاد که در پایان معاملات نقدی روز پنج‌شنبه گذشته در نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی به فعالیت خود پایان بخشیده بود، در بازار روز گذشته دچار افت قیمت حدودا هزار تومانی شد و در رقم ۴۸ هزار و ۵۳۰ تومان به فروش رسید. سکه طلا نیز در پی دلار دچار نوسانات کاهشی شد و با حدود ۹۰۰ هزار تومان افت نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۲۷میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.
دلار در حد پایین کریدور

دیروز شنبه ۲۱ مرداد ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در بازار فردایی روز‌های تعطیل هفته گذشته روند کاهشی جدیدی را آغاز کرد که پیش‌بینی می‌شد با توجه به اخبار مثبت در رابطه با توافق جدید ایران و غرب، در نخستین روز‌های هفته جاری نیز این روند کاهشی ادامه داشته باشد.

هر برگ دلار آزاد نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با کاهش چشمگیر هزار و ۲۵۰تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان آغاز کرد. اما این روند با عبور بازار از ساعات میانی خود تغییر کرد و نرخ نقدی تا حوالی پله ششم کانال ۴۸ هزار تومانی افزایش یافت و تعدیل شد.

در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود هزار و ۲۰تومان افت نسبت به آخرین نرخ نقدی هفته گذشته در رقم ۴۸ هزار و ۵۳۰ تومان معامله شد.

تحلیلگران بر این باورند که در صورت آزاد‌سازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده، بازار ارز مدت زمان بیشتری را در حالت ثبات طی خواهد کرد.

چرا که در این صورت متقاضیان ارز در داخل می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی معادل ریالی مبلغ مورد نیاز خود را پرداخت کرده و در مقابل بانک مرکزی نامه برداشت از حساب ارزی ایران در کشور‌های واسطه را صادر کند. در نتیجه در این فرآیند ارزی از کشور خارج نشده و پرداخت‌های ارزی از محل این دارایی‌های آزاد شده صورت می‌پذیرد.