طبق بخشنامه سازمان مالیاتی، واردات ارز اعم از اسکناس و حو‌اله معاف از مالیات شد.
به گزارش ویکی پلاست، با ابلاغ بخشنامه مربوط به معافیت مالیاتی ورود ارز (اعم از اسکناس و حواله)، این معافیت جنبه رسمی به خود گرفت؛ معافیتی که پیش‌تر از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود.

بخشنامه سازمان امور مالیاتی موضوع ابلاغ مصوبه درخصوص معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی بابت ورود ارز (اعم از اسکناس و حواله) طی نامه‌ای مورخ 1401/11/08 توسط رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.
بر اساس این بخشنامه، هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با اظهار ارز در گمرکات ورودی، به هر میزان اسکناس ارز به کشور وارد کند و هیچ‌یک از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارد.

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

مطابق این ابلاغیه، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های مرتبط موظفند تدابیری اتخاذ کنند که ورود ارز تسهیل شود و فعالان این حوزه نگران موضوع مالیات و برخورد نظارتی درباره واکاوی منشاء سرمایه نشوند. اعتبار این مصوبه از تاریخ ابلاغ تا پایان آبان 1402 خواهد بود.

پیش‌تر در تاریخ 22 اردیبهشت امسال، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که بر اساس ابلاغ این بانک به گمرک و مبتنی بر مصوبه ستاد مقابله با تحریم شورای عالی امنیت ملی، ورود ارز به کشور (اعم از اسکناس و حواله) معاف از مالیات است.

نرخ سود بانکی افزایش یافت/ سپرده‌ها حداکثر 22.5 درصد؛ نرخ سود تسهیلات 23 درصد شد

بانک مرکزی امروز میزبان مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی به منظور هماهنگی برای ابلاغ و اجرای مصوبه مهم تغییر نرخ سود بانکی بود.

در این‌جلسه که عصر امروز به ریاست رییس کل بانک مرکزی برگزار شده بود و همچنان هم ادامه دارد بنا شد نرخ سود بانکی با نرخ‌های جدید در سیستم بانکی اعمال شود.

بر همین اساس، نرخ سود تسهیلات بانکی 23 درصد و نرخ سود سپرده های بانکی سه ساله 22.5 درصد شد.

پیش از این و طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی 1۸ درصد بود که البته با توافق ضمنی بانک مرکزی و بانک‌ها در ماه های اخیر این نرخ به 20 درصد رسیده بود.

رییس کل بانک مرکزی از همان روزهای نخست ورود به بانک مرکزی اعلام کرده بود که از ابزار نرخ سود بانکی حتما استفاده خواهم کرد.

جزییات افزایش نرخ سود بانکی

سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار:

1- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی: 5 درصد
2- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه: 12 درصد
3- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه: 17 درصد
4- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال: 20.5 درصد
5- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال: 21.5 درصد
6- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال: 22.5 درصد

نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی حداکثر 23٪ و نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک‌‏/موسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل 23٪ تعیین می‌شود.

نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه و بلندمدت که قبل از سررسید برداشت شوند، معادل نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر یک‌ واحد درصد خواهد بود.

منبع: تسنیم

ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک