در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ ارز در معاملات رسمی و غیر‌رسمی بازار ارز تهران تعدیل شد تا شکاف میان این ارقام مجددا کاهش یابد. پس از نوسانات قیمتی چشمگیر نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی و برخورد نرخ دلار با سقف قیمت ۴۳ هزار و ۳۸۰ تومانی در روز پنج‌شنبه ۸ دی ماه، روند نرخ معاملات ارزی تغییر فاز داد و کاهشی شد.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در همین راستا نرخ شاخص ارز غیر‌رسمی در هفته گذشته با فاصله گرفتن از کانال‌های ۴۲ و ۴۳ هزار تومانی به مرز میان ۲ کانال ۳۹ و ۴۰ هزار تومانی رسید. نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی نیز با حذف دامنه نوسان نرخ ارز در معاملات توافقی، مجوز افزایش قیمت را برای کارگزاران این بازار صادر کرد و سبب کاهش شکاف قیمتی میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی بازار شد. به عقیده تحلیلگران بازار تهران افزایش این شکاف نتیجه بسیار مخربی در معاملات داشته و با افزایش سطح تمایل افراد نسبت به سفته‌بازی سبب ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات غیر‌رسمی روز پنج‌شنبه ۱۵دی ماه با حدود ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. فعالیت ارز مذکور در معاملات توافقی روز پنج‌شنبه نیز افزایشی بود و با خروج از کانال قیمتی ۳۷ هزار تومانی در میانه‌های کانال بالاتر به نوسان پرداخت.

در هفته‌ای که گذشت نرخ شاخص ارز غیر‌رسمی نوسانات کاهشی چشمگیری را تجربه کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات پنج‌شنبه ۸ دی ماه در سقف قیمت تاریخی خود معامله می‌شد، اما با شروع معاملات بازار در روز شنبه قیمت این ارز از سقف مذکور فاصله گرفت و به مرور به کانال‌های پایین‌تر وارد شد. در روز‌های ابتدایی هفته دوم دی ماه نرخ دلار غیر‌رسمی در معاملات بازار تهران با فاصله گرفتن از کانال تاریخی ۴۳ هزار تومانی در کانال‌های ۴۰ و ۴۱هزار تومانی معامله شد. در روز‌های میانی هفته روند کاهشی نرخ این ارز شیب بیشتری به خود گرفت و وارد کانال ۳۹ هزار تومانی شد.

قیمت این ارز از روز سه‌شنبه تا پایان معاملات نقدی روز پنج‌شنبه ۱۵ دی ماه در کانال ۳۹ هزار تومانی رنج شد و در نهایت در رقم ۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان به فعالیت خود پایان داد تا با ثبت حدود منفی ۸‌درصد نرخ بازدهی یکی از سرد‌ترین هفته‌های خود را پشت سر بگذارد. در این میان رئیس کل جدید بانک مرکزی نیز در روز‌های اخیر در سفر خود به قطر احتمال افزایش همکاری‌های اقتصادی میان ۲ کشور را افزایش داد که به عقیده فعالان بازار این خبر می‌تواند در افزایش سطح انتظارات مثبت بازار موثر باشد. در هفته‌ای که گذشت نرخ سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی چشمگیری شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی که در روز‌های پایانی هفته نخست دی ماه در رقم ۲۲ میلیون و ۶۹۵هزار تومان معامله می‌شد در روز‌های پایانی هفته گذشته با حدود ۴۷/ ۱۰ درصد افت قیمت در رقم ۲۰ میلیون و ۳۱۸ هزار تومان معامله شد که این میزان افت نرخ هفتگی از ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۹ بی‌سابقه بوده است.