روند چند روز اخیر دلار در معاملات آزاد تهران مجددا تکرار شد. از روز‌های ابتدایی هفته نرخ اسکناس آمریکایی در سطوح قیمتی نیمه نخست کانال ۵۰هزار تومانی و به خصوص در دو پله قیمتی ۵۰ هزار و ۱۵۰ و ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان در نوسان بود.
به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، روز گذشته نیز این روند تکرار شد و قیمت این ارز با ۱۰۰ تومان رشد در رقم ۵۰هزار و ۲۵۰تومان معامله شد. بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران، میدان فردوسی و سبزه میدان، حاکی از آن است که خریداران نقدی اسکناس آمریکایی کاهش چشمگیری یافته است.

به‌نظر می‌رسد بازدهی اندک دلار از روز‌های ابتدایی سال تاکنون سبب شده تا بخشی از سرمایه‌گذاران از بازار ارز خارج شده و به همین ترتیب تقاضا برای اسکناس‌های خارجی کاهش یابد. در این میان برخی از کارشناسان معتقدند که افت تب‌وتاب معاملات ارزی را در بهبود فرآیند تخصیص ارز نیز جست‌وجو کرد.

این افراد ضمن اشاره به سامان‌دهی فرآیند تخصیص ارز سهمیه‌ای در بازار متشکل ارزی بر این باورند که برطرف‌سازی نیاز‌های متقاضیان در این سامانه دلیل دیگری بر افت سطح تقاضا در بازار ارز است.

روز گذشته همزمان با رشد قیمت ۱۰۰ تومانی دلار، قیمت سکه طلا نیز دچار نوسانات افزایشی شد. قیمت این کالای سرمایه‌ای که در روز‌های گذشته زیر مرز قیمتی ۲۹ میلیون تومان نوسان می‌کرد روز گذشته ۱۱۰ هزار تومان افزایش یافت و از این مرز عبور کرد.

بازه محبوب شاخص ارزی

دیروز چهارشنبه ۸ آذر ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. این حرکت افزایشی در راستای جبران افت قیمت ۱۰۰ تومانی دلار در بازار روز سه‌شنبه رخ داد.

در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار آزاد در نیمه نخست کانال ۵۰ درحال نوسان بود. تحلیلگران معتقدند که طولانی شدن حضور نرخ شاخص ارزی در کانال ۵۰ در نتیجه کاهش تقاضا در بازار اسکناس نقدی است.

فروشندگان هسته مرکزی بازار ارز تهران از کمبود متقاضی سخن گفته و بازار را سرد و بی‌رمق می‌خوانند. از سوی دیگر به دلیل کاهش دامنه نوسان نرخ نقدی امکان صورت بخشیدن نوسانات چشمگیر در بازار فردایی نیز وجود ندارد.

در مجموع می‌توان گفت بازیگران بازار دلار در هفته‌های اخیر سود قابل توجهی را کسب نکرده‌اند. روند قیمت یورو و پوند نیز در بازار دیروز افزایشی بود.

هر برگ اسکناس یورو در عصر روز گذشته ۴۸۰تومان گران‌تر از نرخ پیشین در رقم ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید. همچنین پوند با ۵۵۰ تومان رشد قیمت به رقم ۶۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. سکه طلا طرح جدید دیروز از مرز ۲۹ میلیون گذر کرد. نیم و ربع سکه نیز دچار افزایش قیمت یکسان ۲۰۰ هزار تومانی شدند. نیم سکه به سطح قیمتی ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی رسید. ربع سکه نیز در رقم ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رسید.